Archív 2021 – Užitočné informácie pre Seniorov » Užitočné informácie o Korona víruse COVID 19

 • Čo by zvýšilo záujem Slovákov o očkovanie? Jednoznačný názor lekárky (čítaj ďalej)
 • Jana Lindbloom zo Sociologického ústavu SAV: Zaočkovaný senior je pre iného seniora veľkým vzorom ( čítaj ďalej)
 • Krajčí: Zaočkovať proti novému koronavírusu sa môžu už aj Slováci nad 75 rokov ( čítaj viac)
 • Koronavírus: Slovensko spúšťa očkovanie seniorov od 75 rokov (čítaj viac)
 • Antigénové testovacie miesta ( čítaj viac )
 • Vláda predĺžila zákaz vychádzania, platiť budú výnimky (čítaj viac)
 • Lekári varujú: Ak sa vám na koži objaví toto, máte zrejme ťažký priebeh COVID-19 ( čitaj viac )
 • Ak máte pozitívny test, platia pre Vás tieto pravidlá ( čítaj viac )
 • Koronavírus : Slovensko sa pripravuje na druhú vlnu! Konzílium zavádza nové opatrenia, pripravte sa na toto  ( čítaj tu )
 • Koronavíris vs. chrípka: Jasný dôkaz, ktoré ochorenie  zabíja viac ľudí! ( čítaj tu )
 • Slovák, ktorý vyvinul test na COVID-19: Na jar koronavírus zmizne, stane sa to TAKTO! ( čítaj tu)
 • Plán uvoľňovania opatrení v sociálnych službách v súvislosti s ochorením COVID-19 ( čítaj tu )
 • Polícia upozorňuje na novú formu prania špinavých peňazí v našej krajine. Takto sa proti nej vieme brániť ( čítaj tu )
 • Účinnosť D- vitamínu v prevencii pred COVID-19 ( viac tu )
 • Matovič predstavil 4 fázy uvoľnovania obmedzení. Úplne otvorenie ekonomiky je možné v niekoľkých týždňoch ( čítaj tu )
 • Čo je koronavírus COVID-19 ( čítaj tu )
 • Príznaky koronavírusu:. Ako postupovať pri podozrení na COVID-19 ( čítaj tu )
 • Aká je prevencia pred COVID19 , ( čítaj tu )

 

 
Informácie zo slovenských portálov:
 
SLOVENSKO: Okrem Lidlu aj Kaufland zavádza nákupné hodiny pre seniorov. „Každý deň medzi 13:00 a 14:30 sú naše predajne určené hlavne pre nich. Nie je v našej moci zabezpečiť dodržiavanie tohto opatrenia, preto buďme ohľaduplní. Naplánujme si svoje nákupy na iný čas a tým ich chráňme. Ďakujeme,“ oznámil maloobchodný reťazec na sociálnej sieti.
 

Americká ambasáda dáva do pozornosti bezplatné online kurzy anglického jazyka, ktoré ponúka americké ministerstvo zahraničných vecí.

Kurzy sú určené pre mierne pokročilých, stredne pokročilých a pokročilých v rôznych profesných oblastiach. Záujemcovia sa na mnohé z nich môžu prihlásiť oddnes.

„Aj v tejto náročnej situácii nám záleží na tom, aby ľudia trávili svoj čas doma efektívne. Chceme ich motivovať využívať rôzne digitálne možnosti, akou je napríklad e-learning. Aj nasledujúce dni sa budeme snažiť propagovať rôzne vzdelávacie, kultúrne či iné aktivity, ktoré sa dajú robiť z pohodlia domova,“ uviedol hovorca veľvyslanectva Griffin Rozell.

SLOVENSKO: Čo s použitými rúškami či respirátormi? Ministerstvo životného prostredia radí, že použité rúška či respirátory treba dať do plastovej tašky, vreca… a pevne uzavrieť.

 • Vrece či tašku treba vyhodiť do nevytriedeného komunálneho odpadu (čierny kontajner);
 • Použité rúška či respirátory v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu;
 • Samozrejme si treba umyť ruky a postupovať podľa všetkých hygienických pravidiel.

Prehľad dostupnosti ochranných pomôcok/rúšok

https://www.i-shops.sk/?fbclid=IwAR1us5xOx6osPjs5cpPUZbdwNrLZNKze3FMvJV8PaCQXBSQUXl3a3ITGzMQ

Opatrenia MsÚ Prešov

https://www.presov.sk/oznamy/covid-19-aktualne-platne-opatrenia-a-obmedzenia-v-meste-presov.html

Mestský úrad v Prešove od štvrtka 12. marca 2020 zrušil stránkové hodiny a všetky oddelenia sú pre verejnosť uzavreté. Výnimkou je len podateľňa na Hlavnej ulici č. 73, ktorá je občanom k dispozícii v skrátenom čase od 8:00 do 11:00. Jednotlivé oddelenia úradu môžu občania kontaktovať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailovej adresy podatelna@presov.sk. Mesto Prešov žiada občanov, aby do podateľne MsÚ prichádzali iba v nevyhnutných prípadoch a za podmienky, že sú úplne zdraví, nepociťujú žiadne príznaky ochorenia a neboli počas uplynulých týždňoch v zahraničí.

COVID-19: Aktuálne platné opatrenia a obmedzenia v meste PrešovPri vybavovaní náležitostí v podateľni MsÚ v Prešove mesto Prešov žiada občanov, aby používali ochranné rúška na tvár. 

Od pondelka 16.03.2020 je uzatvorená aj prevádzka hlavnej pokladnice MsÚ na Jarkovej ulici  pre vybavovanie klientov a širšiu verejnosť, predbežne do 20.03.2020.

Dane a poplatky za rok 2020 sa budú platiť v júni 2020 až po doručení rozhodnutia. Staré nedoplatky môžu obyvatelia uhradiť na účty mesta prostredníctvom internetbankingu, vkladom v banke, alebo poštovou poukážkou.

PODUJATIA V MESTE PREŠOV

Mesto Prešov zrušilo všetky spoločenské, kultúrne a športové podujatia, ktorých je organizátorom.

ZARIADENIA PRE SENIOROV

V Prešove platí zákaz návštev vo všetkých zariadeniach pre seniorov, denných centrách a v denných stacionároch. Do odvolania sú zatvorené aj komunitné centrá.

OPATROVATEĽSKÁ SLUŽBA

Mesto Prešov po individuálnej dohode s jednotlivými prijímateľmi obmedzuje domácu opatrovateľskú službu. Opatrovateľky roznášajú len potraviny, lieky a drogériu k dverám na požiadanie prijímateľa a nevstupujú do bytov alebo domov. Týmto žiadame prijímateľov, aby si pri preberaní objednaného tovaru, zakryli tvár rúškom alebo šatkou. Rodinní príslušníci sú informovaní o obmedzení poskytovania Opatrovateľskej služby. Výnimkou sú prijímatelia, ktorí sú odkázaní na pomoc a nemajú rodinných príslušníkov, ktorí by im službu poskytli, resp. rodinní príslušníci vykonávajú službu v súlade s pokynom predsedu vlády (pracujú v zdravotníctve, resp. zabezpečujú rozvoz a dodávky základných potravín.

Mestský úrad v Prešove zároveň vydal nasledujúce pokyny platné od pondelka 16.3.2020:

 • Zákaz pohybu prijímateľov sociálnej služby v zariadení pre seniorov mimo objektu zariadenia.
 • V prípade dovolenky prijímateľa sociálnej služby je nástup možný až po 01.04.2020.
 • Prerušiť poskytovanie sociálnej služby pre prijímateľov v denných stacionároch a jedálni až do odvolania.
Chceme zároveň vyzvať všetkých obyvateľov, najmä seniorov, aby neotvárali cudzím ľuďom, ktorí tvrdia, že im chcú zmerať teplotu a podobne.
 
Dopravný podnik mesta Prešov

Až do odvolania je obmedzený nástup a výstup prednými dverami a vyhradenie priestoru predných dverí je špeciálne označené. Vodiči MHD sú upozornení na zvýšenú trpezlivosť pri obsluhe zastávok a spolupatričnosť s cestujúcimi, na poskytnutie asistencie nevidiacim cestujúcim a cestujúcim s asistenčnými psami, ktoré sú trénované na nástup cez predné dvere. Týmto cestujúcim je nástup a výstup cez predné dvere naďalej umožnený.

Dopravný podnik od 17.3.2020 upraví odchody jednotlivých liniek a všetky spoje budú až do odvolania premávať podľa cestovného poriadku platného cez víkend. Zároveň platí, že každý cestujúci musí mať pri vstupe do vozidla MHD na tvári ochranné rúško, prípadne šatku. Vhodné je aj používanie rukavíc.